Ślęża – kilka słów od kierowniczki

 

Dam radę! To przecież tylko Ślęża!”

„Tylko Ślęża” to najwyższy szczyt Pogórza sudeckiego. Wznosi się na wysokość 718 m.n.p.m. Z przełęczy Tąpadła na szczyt pokonaliśmy ok. 330 m. przewyższenia. Niby nic, ale gdy sobie przypominam jaką walkę musieli stoczyć z tą górką niektórzy niepełnosprawni uczestnicy wyjazdu, czuję wielki dla nich podziw.

W wycieczce brało udział 55 osób, w tym 14 osób niepełnosprawnych. Grupę podzieliliśmy na trzy drużyny: wózkersów, krótkodystansowców i długodystansowców. Każda z nich miała do pokonania inną trasę. Ekipie krótkodystansowców towarzyszył rower górski z napędem ręcznym, dostosowanym dla osób niepełnosprawnych. Explorer zdobył już wcześniej m.in. Kilimandżaro, a teraz z nami Ślężę. Wjazd, wjazdem…ale co to był potem za zjazd! 😀
Dla roweru napędem, była siła rąk, dla uczestników wyjazdu motorem, żeby dać z siebie wszystko był szczyt. Nie dla wszystkich był on łatwy do zdobycia.

„Ale ta Ślęża brudna!” – powiedziała Bogusia, otrzepując ręce z ziemi…i z uśmiechem zaczęła wspinać się dalej. Po wielu podobnych upadkach stanęła na szczycie. To, że mimo niesamowitego wysiłku dała radę, było najważniejsze, dwie dziury na kolanach nie miały żadnego znaczenia…
Nie mniej emocjonujące od wejścia na szczyt było zejście. Niektórzy wywijali efektowne fikołki czyniąc salta nad głowami współtowarzyszy wędrówki ;), ale wszystko ostatecznie miało swoje szczęśliwe zakończenie przy wieczornym ognisku. Przy dźwiękach gitary okazało się, że nie trzeba być osobą widzącą, żeby np. tańczyć salsę.

Po tym pierwszym wyjeździe wiem, że RAZEM damy radę. Dziękuję uczestnikom, za to że zrobili wszystko, żeby wejście na szczyt w jak największym procencie zawdzięczać samym sobie. Dziękuję wolontariuszom, że wiedzieli kiedy i jak pomagać. Dziękuję Kasi, Tomkowi i Dzikowi za przeprowadzenie szkoleń dla uczestników i wolontariuszy. Dziękuję wszystkim za przyjacielską atmosferę.

Do zobaczenia na szlaku!

Magda Jarocka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dziewiętnaście − 16 =